سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط درویش دریادلی
اخبار
نمایش از 28 دی 1394
پرینت

تاجیک های غزنی ، در حال نابودی !
یادداشت از : درویش دریادلی .
قرار معلوماتی که در دست است ، تاجیک های غزنی که یک زمانی اکثریت مطلق باشنده گان آن استان تاریخی و باستانی را تشکیل میدادند، در اثر جابه جایی ها و تحولات و فشار های گوناگون ، به ویژه در چند دهۀ پسین رو به زوال و نابودی نهاده اند و گروه های قومی دیگر ، به شکل برنامه ریزی شده ، جای تاجیکان را اشغال کرده اند.


شتابانی روند زوال تاجیکان غزنی در این اواخر به حدی است که از دو صد و چند بخش تاجیک نشین غزنی که برجای مانده بود ، اکنون کمتر از یکصد پنجاه  تایش هنوز موجود می باشند و دیگران همه از سکنه تاجیک خالی گشته اند .
ما در آینده نزدیک ، یک گزارش دقیق و مفصل از این فاجعه انسانی تهیه می کنیم ، اما خواستیم این مساله را با شما همتباران گرامی درمیان گذاریم . از شما خواهشمندیم که اگر معلومات دقیق و درست از وضع تاجیکان غزنی دارید ، با ما  شریک سازید تا در گزارشی که تهیه می گردد ، گنجانیده شود .
قراری که ما ، آگاهی داریم ، تاجیکان بینوای غزنی خیلی کوشش و تلاش کردند که توجهی به اصطلاح " بزرگان " پرمدعای تاجیک را به این موضوع جلب کنند و برای متوقف ساختن این جریان نابودی تدریجی تاجیکان غزنی  از آنان یاری بگیرند ، اما بزرگان محترم هیچ کاری برای تاجیکان مظلوم غزنی انجام ندادند.
زنده گی رقتبار تاجیکان فراموش شدۀ مناطق بامیان ، بادغیس ، غزنی ، فراه ،  غور ، جلال آباد ، لغمان، کردیز، لوگر ،  پکتیا، اورگون و غیره و غیره ، همیشه از نظرها پنهان مانده است و خودی و بیگانه هر قدر توانسته اند به روی آن خاک انداخته اند.
  تاجیک تنها در هرات ، بدخشان ، تخار ، کندوز ، بغلان ، سمنگان،  بلخ ، پنجشیر ، پروان ، کابل و چند جای دیگر نیست ، تاجیک در سراسر افغانستان ، در استان ها و بخش های مختلف زنده گی دارند. ما باید به حال تاجیک های فراموش شدۀ مناطق دیگر هم توجه داشته باشیم و از حال و احوال آنان خود را با خبر سازیم . تاجیکانی که در میان اکثریت های قومی دیگر ، به سر می برند ، بد ترین زنده گی ها را دارند و نیازمند توجه و  یاری جدی و شتابندۀ ما می باشند.
من حیرانم که عقل و هوش و چشم بینای کلانکاران تاجیک کجاست ؟! این آقایان چه وقت بخیر و خوبی از غم پُر کردن جیب ها و بانک های خود فارغ خواهند شد که یک نظر الفت به سوی غریبان هم بیاندازند ؟! من که این عالی جنابان را می بینم تا که به لب گور هم برسند ، از سودای زر و سیم خلاصی نخواهند داشت .

نظرات   

 
0 #1 مجتبی برزویی 1394-12-05 20:24
آیا زمان آن نرسیده است که پارسی زبانان همگی در یک کشور گرد آیند؟ زمان وسعت و گستره سرزمین بزرگ آریایی تباران به اندازه شبه قاره هند بود ولی هندوهایی که کشورشان به 58 راجه نشین تقسیم شده و زیر استعمار انگلیس قرار داشت توانستند از آن راجه نشینها یک کشور پهناور و قدرتمند بسازند اما ما پارسی زبانها همچنان اسیر اوهام و خیالات هستیم. لازمه یکپارچگی و اتحاد درک مشترک از تاریخ مشترک است. بیایید در این راستا حرکت کنیم.
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید