سخنرانی لطیف پدرام ( کامل، با ماجرای اخلال)

زنده گیــنـامـــۀ مسعود بزرگ ( رح )

سخنان آموزنده از مسعود بزرگ(رح)

سیاسی

نوشته شده توسط شورای عالی همبستگی تاجیکان
اخبار
نمایش از 18 دی 1394
پرینت

منشور عمومی شورای عالی  همبستگی تاجیکان افغانستان
یکم: تعهد، برابری و برادری
هر فرد تاجیک، هر اندیشه، باور، مذهب و آیینی که دارد، در هر حزب، تنظیم و سازمانی که عضو است، در هر شهر و دیاری که زندگی می کند، در هر شرایطی که به سر می برد، اگر زن است، اگر مرد، اگر پیر است، اگر جوان، اگر داراست، اگر نادار، هر کس و هر کاره ایکه است، باید این اصل زرین را از یاد نبرد که یک فرد از ملت سلحشور و افتخار آفرین تاجیک میباشد و در برابر این ملت مسوولیت های انسانی، اسلامی و ملی دارد که باید ادا کند.


دوم: ملی گرایی و ملیت اندیشی
هر فرد تاجیک، در هر کار، پیشه، مقام و جایگاهی که قرار دارد، باید در کنار منافع شخصی و خانواده گی، به منافع ملی خویش نیز توجه داشته باشد و بکوشد که از کار، پیشه، مقام و جایگاهش به جامعه سود برساند.
سوم: دانش، اقتصاد و قدرت
هر فرد تاجیک که در هر گوشه ای از این پهنه هستی زیست می کند، مسوولیت اساسی دارد که مناسبت های اقتصادی و رفاه همه گانی ملیت و خویش تن خویش را در اولویت کارهای خود قرار بدهد و برای تبارز هویت اقتصادی و رفاه همه گانی تلاش و پیکار کند و در عین حال این اصل را، جز اساسی ترین مسایل زندگی خود دانسته و تلاش نماید که هم تباران خود را در عرصه های اقتصادی کمک و یاری رساند. دانش، اقتصاد و قدرت سه اصل مهم اند که باید به رشد و شگوفایی آن توجه جدی صورت بگیرد.
چهارم: میهن دوستی و خویشتن گرایی
هر فرد تاجیک، باید احساس وطن دوستی را در خود پرورش دهد، به پیوند ملی (همبستگی و یگانگی داخلی) ارزش بگذارد و در پی آن شود که به مردم گرامی خود خدمت کند.
پنجم: پاسداری از هویت فرهنگی - تمدنی
هرفرد تاجیک، پاسداری از هویت، زبان و فرهنگ ملی تاجیکان را به مثابه یکی از ارکانها و اصل های اساسی زندگی شخصی، خانواده گی و اجتماعی خویش بداند و به هر اندازه‌ایکه می تواند در نگهداری و ماندگاری هویت و زبان و فرهنگ شکوهمند تاجیک بکوشد.
هفته نامه "فارسی" پایگاه نشراتی شورای عالی همبستگی تاجیکان افغانستان

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

مطالب دیگر

برگ تاجیکان در رخنامه

 

 

 

 

 

 

تاجیکان در قرن بیستم

پایگاۀ آزاده گان تاجیکستان

خبرها و نوشتارها در بارۀ تاجیکستان، در پایگاۀ آزاده گان . ببینید :


 

| + - | RTL - LTR
برای حمایت از ما امتیاز دهید